Ciasto, w którym się zakochałam będąc kiedyś na warsztatach z pieczenia zdrowych słodkości w Orkiszowych Polach. Robi się je bardzo szybko (pomijając dodatkowe 5 minut obierania skórki z pomarańczy - ale warto!) i łatwo. W cieście całą magię robi aromat pomarańczy - dzięki sporej ilości skórki pomarańczowej, jak i dodatku soku pomarańczowego z tych "ogolonych" pomarańczy :) Przypominam oczywiście, że pomarańcze trzeba najpierw sparzyć wrzątkiem, a potem jeszcze porządnie umyć. Najlepiej jednak korzystać z eko pomarańczy (np. lidl), one nie mają tak potwornie pryskanych, śliskich skórek.
środa, 24 grudnia 2014
Ciasto orkiszowo - pomarańczowe z makiem (wegańskie)
Ciasto, w którym się zakochałam będąc kiedyś na warsztatach z pieczenia zdrowych słodkości w Orkiszowych Polach. Robi się je bardzo szybko (pomijając dodatkowe 5 minut obierania skórki z pomarańczy - ale warto!) i łatwo. W cieście całą magię robi aromat pomarańczy - dzięki sporej ilości skórki pomarańczowej, jak i dodatku soku pomarańczowego z tych "ogolonych" pomarańczy :) Przypominam oczywiście, że pomarańcze trzeba najpierw sparzyć wrzątkiem, a potem jeszcze porządnie umyć. Najlepiej jednak korzystać z eko pomarańczy (np. lidl), one nie mają tak potwornie pryskanych, śliskich skórek.
Orkiszowe bułeczki maślane (na mleku kokosowym)
Nie jestem fanką pieczywa, ani tym bardziej bułek (na drożdżach!). Jednak przygotowując masę makową do różnych świątecznych wypieków, podjęłam się, że zrobię również makiełki. No i cóż - potrzebna bułka mleczna. Ehhh... Na samą myśl o bułce z białej maki, z białym cukrem i mlekiem w mojej zdrowej masie makowej... Zabrałam się za orkiszowe bułeczki. Jeśli ktoś chętny,oto przepis. Smacznego! ;)
Makowiec... trochę inaczej :)
Mmm... Makowiec :) Kiedyś nielubiane przeze mnie ciasto, jednak gdy odkryłam, że można go posypać ukochana przeze mnie kruszonką mój stosunek do niego diametralnie się zmienił :) Jednak poszłam o krok dalej i zamiast tradycyjnego w moim domu makowca w formie zawijanej strucli z ciasta drożdżowego, zrobiłam... placek! Stwierdziłam, że w ten sposób na jedną porcję przypadnie więcej maku i... no oczywiście kruszonki ;) Na "zachętę" dodam, że ani w spodzie, ani w masie makowej nie ma grama cukru, wszystko to tzw. "zdrowa słodycz". Enjoy! :)
poniedziałek, 22 grudnia 2014
Zdrowe pierniczki orkiszowe
Święta tuż, tuż...Coraz więcej cudownych zapachów roznosi się po domu. Czas przygotowań zaczynam od przygotowania pierniczków - wszak są to słodkości, które mogą leżeć najdłużej. Moje pierniczki są oczywiście orkiszowe :) Na bezglutenowe na razie nie chciało mi się porywać, wolałam zrobić coś co dosyć przypomina pierniczki tradycyjne. Za punkt ambicji postawiłam sobie, żeby w moich pierniczkach nie było ani cukru, ani ksylitolu. Chciałam dodać dodatek słodzący możliwie najbliższy naturze i postawiłam na melasę. Uwielbiam melasę z buraków - jest przepyszna w smaku (przypomina karmel), odżywia krew, zawiera żelazo, kwas foliowy i mnóstwo innych wartościowych substancji - wszak jest to "odpad" przy produkcji białego cukru - wszystko co wartościowe z buraka zostaje w melasie, a biała trucizna - uzależniający złodziej energii, odporności i zdrowia idzie dalej. Melasa z karobu natomiast, no cóż... MA charakterystyczny smak, który nie do końca mi odpowiada. Kupiłam ją kiedyś, żeby smarować nią chleb, naleśniki, jednak jej smak jest dla mnie za intensywny. Pomyślałam więc, że przemycę ją do pierniczków, a przemycić warto, oto 12 powodów dlaczego: Posiada szereg korzyści zdrowotnych m.in.: 1. Poprawia trawienie. 2. Obniża poziom cholesterolu we krwi. Nie zawiera "złego"cholesterolu 3. Działa jako antyutleniacz. 4. Może on być stosowany w leczeniu biegunki u dzieci i dorosłych. 5. Zawiera substancję czynną, która jest skuteczna przeciw astmie. Chleb świętojański jest również stosowany w leczeniu astmy i problemów wywołanych przez alergie. 6. Ma właściwości wykrztuśnie i polecany jest palaczom. Po kilku dniach stosowania zaczynają intensywnie odpluwać wydzielinę z płuc. 7. Nie zawiera kofeiny i jest polecany dla pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi. 8. Może pomóc w profilaktyce raka płuc, jeśli używany jest regularnie. 9. Zawiera witaminy E i jest stosowany w leczeniu kaszlu, grypy, niedokrwistości . 10. Garbniki karobu zawierają kwas galusowy. Kwas galusowy jest przeciwbólowy, antyalergiczny i antybakteryjny. Jest również przeciwutleniaczem , działa przeciwwirusowo i antyseptycznie. 11. Jest on używany do leczenia polio u dzieci - kwas galusowy . 12. Jest bogaty w wapń i fosfor. Z tego powodu jest on wykorzystywany w walce z osteoporozą. Dodatkowo w porównaniu do proszku kakaowego ma lepszy stosunek sodu do potasu oraz wapnia do fosforu - chodzi o proporcje. Garbniki zawarte w karobie również hamują rozwój bakterii w organizmie.*
Tak więc poniżej przepis na zdrowszą wersję tradycyjnych pierniczków :)
niedziela, 21 grudnia 2014
Ciasto makowe z orzechami i jabłkami
Boże Narodzenie to czas, kiedy w kuchni tworzą się trochę inne potrawy niż jemy na co dzień. Potrawy wigilijne to kwintesencja zdrowej kuchni, zgodnej z porami roku. Zupa z karpia, kapusta, jagły, mak - to doskonałe składniki i potrawy, które działają na nas wzmacniająco w zimnej porze roku. Mak to doskonałe źródło wapnia - w 100 gramach zawiera go aż 1400 mg, podczas gdy tak reklamowane mleko to tylko trochę ponad 100 mg! Dlatego święta w słodkim wydaniu to dla mnie czas maku i rozgrzewających, poprawiających trawienie przypraw we wszelkich ciastach i piernikach. Na ten czas przepis na ciasto makowe - oprócz makowca i makiełek niech zagości również na Waszych stołach :)
Owsianka z gruszką i z makiem
Bardzo istotne jest jedzenie ciepłych śniadań. Mogą to być zupy lub gotowane zboże - na słodko lub wytrwanie - co kto lubi. Jednak jedzenie codziennie owsianki lub jaglanki może się kiedyś znudzić. Ostatnio więc gdy jaglanka mi jakoś zbrzydła, a owsianka dawno nie gościła na moim talerzu zostałam zainspirowana przez autorkę bloga Alaantkoweblw. Połączyła ona owsiankę z gruszką i... makiem!!! O moje szczęście! :) Od razu więc ruszyłam do kuchni - wszystkie składniki pod ręką - i tak od kilku tygodni zajadam to cudowne połączenie, dodając sporą porcję goździków mielonych i cynamonu. Mmm... pachnie świętami. Można dodać jeszcze skórkę pomarańczową i orzechy i już prawie wigilia :)
Subskrybuj:
Posty (Atom)